Gazetaliteracka.pl


statystyka
Blog > Komentarze do wpisu

Dziesiąta symfonia - Joseph Gelinek

Wydawnicwto MUZA, 2009

Dziesiąta symfonia to zgrabnie napisany, wciągający i emocjonujący thriller. Poniekąd powieść, jakich w ostatnim czasie niemało pojawiło się na rynku wydawniczym, bazująca na pikantnych epizodach z życia wiecznych geniuszy. Jednakże powieść Gelinka coś wyróżnia spośród innych podobnego gatunku. Jest bardziej sugestywna, bardziej przemyślana, nie ma wielostronicowych nużących dywagacji z życia artysty, a mimo to sporo możemy się dowiedzieć na jego temat. Akcja biegnie żwawo, przyspieszając z każdą kolejną stroną, rodząc coraz większe napięcie u czytelnika, harmonijnie zmierzając ku całkowicie zaskakującemu zakończeniu.

Nieznana dotąd, owiana jedynie mroczną legendą X Symfonia Beethovena zostaje zaprezentowana na prywatnym koncercie dla zamkniętego audytorium. Rozpowszechniana przez samego dyrygenta deklaracja, iż ów partytura jest jedynie rekonstrukcją swobodnych zapisków mistrza zaledwie pierwszej części nie przekonuje pewnego wytrawnego ucha, muzykologa, Daniela Paniaguy. Ten nie zdąży jednak potwierdzić swych domysłów u samego twórcy, gdyż dyrygent następnego dnia będzie już martwy, nietypowo jak na czasy współczesne, ścięty gilotyną. Brakująca głowa, odnaleziona kilka dni później zaprowadzi odrobinę fermentu wśród prowadzących śledztwo, ale też do pewnego stopnia przyniesie rozwiązanie tajemnicy X Symfonii.

Odnoszę wrażenie, iż Gelinek włożył sporo serca w napisane tej powieści, rzetelnie gromadząc wiedzę z zakresu muzykologii oraz z życia samego Beethovena, powściągliwie przekazując ją czytelnikowi. Powieść nie przytłacza nadmiarem informacji, dzięki czemu  czyta się ją sprawnie, momentami wręcz połyka. Sensacyjne czytadło, bynajmniej dobrze napisane.

sobota, 04 kwietnia 2009, foxinaa

Polecane wpisy

  • Posłaniec - Markus Zusak

    Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2009 Już od pierwszych stron książki byłam zaskoczona lekkością pisania Zusaka. Słowa stapiają się tutaj w zdania, zgrabnie i nons

  • Kamień cierpliwości - Atiq Rahimi

    Wydawnictwo Literackie, 2009 Zdobywca nagrody Goncourtów w 2008 roku. 'Istnieje magiczny kamień, który kładziesz przed sobą... I wypłakujesz przed nim wszystkie

  • Gone. Zniknęli - Michael Grant

    Wydawnictwo Jaguar, 2009 Przeglądając wcześniej cały szereg entuzjastycznych recenzji na temat Gone, aż się rwałam do czytania. I niestety, jak można było przyp

Komentarze
szamanka30
2009/04/05 19:13:14
Cieszę sie,że książka Ci się spodobała :)Mnie , o czym pisałam, bardziej od osławionego "Kodu...". Odebrałaś ostatni mail? Pozdowienia.
-
2009/04/09 19:38:39
Szamanko odebrałam, odebrałam, zbieram się do odpisania oczywiście!:)
-
2012/03/24 10:44:04
Ponieważ jestem fanką tego typu książek przeczytałam ją z wypiekami na twarzy i to tak bardzo, że od razu sięgnęłam potem po "Spisek Mozarta" Scotta Mariani, bo ta druga książka też utrzymana w klimacie tej pierwszej. :)