Gazetaliteracka.pl


statystyka
Blog > Komentarze do wpisu

Nagroda im. Beaty Pawlak 2009

W poniedziałek 12 października 2009 nagrodę im. Beaty Pawlak otrzymali Max Cegielski za książkę Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu oraz Jacek Milewski za książkę Dym się rozwiewa.

MAX CEGIELSKI (ur. 1975) - dziennikarz, pisarz, prezenter radiowy i telewizyjny, animator kultury, podróżnik. Członek kolektywu muzycznego Masala Sound System. Współpracuje z kanałem TVP Kultura, gdzie m.in. prowadzi i współtworzy cykl Korzenie. Publikował m.in. w „Dzienniku”, „Gazecie Wyborczej”, „Machinie”, „Newsweeku” i „Tygodniku Powszechnym”. Wydał m.in. Masala (2002) i Apokalipso (2004), Pijani Bogiem (2007).


JACEK MILEWSKI (ur. 1966) - autor publikacji i programów telewizyjnych o tematyce romskiej, świecki teolog. Współzałożyciel (razem z księdzem Jerzym Zawadzkim) i długoletni dyrektor jedynej w Polsce szkoły romskiej (Parafialna Podstawowa Szkoła Romska w Suwałkach). Opublikował Dym się rozwiewa (2008).Uzasadnienie decyzji Kapituły

Kapituła stanęła przed trudnym wyborem. Wszystkie nominowane książki są znakomite. Niestety bardzo trudno je porównywać.

Co roku nagroda jest przyznawana za publikację, w tym roku postanowiliśmy docenić także wieloletnie zaangażowanie i trud autorów przybliżających nam „inne cywilizacje”.

Nie po raz pierwszy Kapituła zdecydowała się przyznać 2 równorzędne nagrody. W kolejności alfabetycznej otrzymują je:

Max Cegielski za Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu. Razem z Cegielskim przeszliśmy daleką drogę. Od wędrówki do Indii, gdzie się wybrał by szukać samego siebie, przez Pakistan - to już było odkrywanie tajemniczego świata absolutu i mistyki – po Turcję, zdawałoby się bliższą, odkrytą, oswojoną. Cegielski pokazał nam jednak jak niewiele o Turcji, Turkach i ich stolicy wiemy. Jest typem dobrego podróżnika, któremu nie przeszkadzają spotykani po drodze ludzie. Nie odpycha ich, bo zasłaniają piękny widok. Przeciwnie, pozwala im mówić. Miejsca wypełniają się życiem.

Mówi się, że podróże kształcą. Z Maksem Cegielskim na pewno.

Drugi laureat to Jacek Milewski. Dym się rozwiewa to niezwykła książka o Cyganach w Polsce. Pełna kolorów i emocji. Autor nie pamięta o politycznej poprawności, my zapominamy o stereotypach. (Po tej książce Cygan przestaje być tylko „panem z patelnią”). Milewski opisał nieznany świat, który jest tuż, obok, na wyciągniecie ręki. Opisał ludzi, którzy ten swój świat chronią, ukrywają przed nam, więc budzą lęk, niepokój. Gdy „dym się rozwiewa” widzimy… sąsiadów - oglądających seriale, pijących piwo, odprowadzających dzieci do szkoły... Ale widzimy też rzeczy, które nas szokują, np. wydawanie za mąż 13-letnich dziewczynek.

Jacek Milewski dzieli się z nami tym co zobaczył, czego sam się dowiedział, pracując przez 16 lat jako nauczyciel i dyrektor szkoły dla Romów w Suwałkach.

Źródło: wp.pl


---------------------------------------------------------------------------------------

 

Lista dotychczas nagrodzonych:

2008:

 • Artur Domosławski, Zbuntowana Ameryka
 • Cezary Michalski, cykl Listów z Ameryki (Dziennik, 2008)

2007:

 • Mariusz Szczygieł, Gottland

2006:

 • Beata Pawlikowska, Blondynka na Kubie. Na tropach prawdy i Ernesta Che Guevary
 • Paweł Smoleński, Izrael już nie frunie

2005:

 • Joanna Bator, Japoński wachlarz (Twój Styl, 2004)

2004:

 • Piotr Kłodkowski, cykl artykułów Doskonały smak orientu
 • Andrzej Stasiuk, Jadąc do Babadag

2003:

 • Anna Fostakowska, Spuść oczy, płacz (Gazeta Wyborcza, 2003)


wtorek, 13 października 2009, foxinaa

Polecane wpisy

 • Nagroda Bookera 2009

  Pisarka Hilary Mantel została tegoroczną laureatką najbardziej prestiżowego brytyjskiego wyróżnienia literackiego Nagrody Bookera. Jury wyróżniło ją za powieść

 • Paszporty polityki 2008

  Paszport Polityki jest nagrodą ustanowioną w 1993 r. przez tygodnik Polityka przyznawaną twórcom w sześciu kategoriach: literatura, film, teatr, muzyka poważna,

 • Nagroda warszawskich księgarzy

  "Balzakiana" Jacka Dehnela została Książką Grudnia Warszawskiej Premiery Literackiej. Wręczenie nagrody odbyło się we wtorek w warszawskim Klubie Księ

Komentarze
Gość: indyk, 212.180.147.*
2009/10/14 18:56:52
polecam zajrzenie na listę literatury japońskiej do komantarzy. jest tak kilka propozycji zmian, które nie zostały uwzględnione:)
pozdrawiam
-
2009/10/15 17:53:32
Dziękuję Indyk za informację, rzeczywiście dawno tam nie zaglądałam. Zaraz zrobię aktualizację:)) Również pozdrawiam!