Gazetaliteracka.pl


statystyka
Blog > Komentarze do wpisu

Numery - Rachel Ward

Wydawnictwo Wilga, 2009

Debiutancka powieść Rachel Ward Numery zdobyła nominację  do Waterstones Children’s Book Prize, nominację do nagrody Southerm Schools Book Award oraz została umieszczona na liście Booktrust Teenage Book Prize.

Powieść zaklasyfikowana została jako thriller psychologiczny dla nastolatków, ale czy słusznie? Śmiało mogę się pokusić o stwierdzenie, iż również niejednemu dorosłemu czytelnikowi przypadnie do gustu, zaabsorbuje doszczętnie, wciskając w fotel na jeden długi wieczór. Bowiem powieść wciąga, piekielnie:)

Jem to zbuntowana, introwertyczna nastolatka, izolująca się od ludzi, społeczeństwa i od świata. Jej życie wypełniają liczby. Widzi je zaglądając w oczy każdemu człowiekowi. W dzieciństwie liczby dostarczają jej przedniej zabawy, niestety nie na długo. Przełomowym dniem, niezwykle dramatycznym w skutkach, okazuje się śmierć jej  matki. Wówczas staje się oczywiste, że przyporządkowany jej wcześniej numer to faktyczna data śmierci. Nagle liczby nabierają sensu, a życie Jem staje się odtąd koszmarem. Bo jak żyć ze świadomością, że jest się w stanie przewidzieć datę śmierci wszystkich otaczających osób, nieznajomych, ale też tych najbliższych. Jak żyć ze świadomością, że ukochany mężczyzna umrze za kilka dni?

Jem umieszczona w klasie specjalnej, tzw. trudnej młodzieży, zaprzyjaźnia się bliżej z Pająkiem, chłopakiem, równie zbuntowanym co ona sama. Obydwoje prezentują typ młodzieży z marginesu, niereformowalnej, agresywnej i trudnej. Często wagarują, nierzadko wdając się w konflikty z rówieśnikami. Niezwykle sugestywnie zostały nakreślone sylwetki obu bohaterów, zewnątrz konfliktowi, wewnątrz mimo wszystko niepozbawieni wrażliwości. Niestety dla Pająka zegar już tyka, nieuchronnie nadchodzi koniec. Zdeterminowana Jem będzie starała się za wszelką cenę uchronić przyjaciela od nadchodzącej śmierci.

Z każdą stroną akcja książki nabiera wigoru, a napięcie narasta, stając się coraz bardziej namacalne. Uzmysławiamy sobie, że bycie dysponentem informacji o dacie śmierci każdego człowieka to niewyobrażalny wręcz balast, uniemożliwiający normalne życie. Wszakże na każdego przyjdzie pora, wcześniej czy później, a co nam da świadomość kiedy to nastąpi. Cóż poza panicznym przerażeniem?


Moja ocena: 5/6

środa, 21 października 2009, foxinaa

Polecane wpisy

  • Posłaniec - Markus Zusak

    Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2009 Już od pierwszych stron książki byłam zaskoczona lekkością pisania Zusaka. Słowa stapiają się tutaj w zdania, zgrabnie i nons

  • Kamień cierpliwości - Atiq Rahimi

    Wydawnictwo Literackie, 2009 Zdobywca nagrody Goncourtów w 2008 roku. 'Istnieje magiczny kamień, który kładziesz przed sobą... I wypłakujesz przed nim wszystkie

  • Twarze - Tove Ditlevsen

    Wydawnictwo Kojro, 2007 Jeśli można sugestywnie i wręcz namacalnie wyrazić szaleństwo na kilkudziesięciu stronach, to Ditlevsen, udało się to perfekcyjnie. To j

Komentarze
2010/08/26 14:32:25
polecam dobraksiazka.net
-
Gość: Kluska, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/02/20 00:55:14
Mam 15 lat. Książkę przeczytałam jednym tchem. Bardzo mi się podobała ;-) Akcja jest, wątek miłosny jest. Wszystko gra ;D Polecam młodym, jak i starszym czytelnikom.
-
Gość: , *.centertel.pl
2011/11/11 23:09:34
Plakalam, kiedy pajak zginal. Po prostu ryczalam jak nie wiadomo co.
-
Gość: , *.dynamic.chello.pl
2013/01/06 20:02:26
genialna książka! też płakałam gdy zginął. potem nie mogłam zasnąć! polowę przeczytałam w 1 dzień.