| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Zakładki:
email
Dziecięce alter ego
Przeczytane książki:
Nagrody literackie
Strony o książkach
Wyzwanie to czytanie!
Zaprzyjaźnione blogi książkowe
Wydawnictwa
Zaglądam również tutaj
Polecam:)

Gazetaliteracka.pl


statystyka
wtorek, 13 października 2009

Pisarka Hilary Mantel została tegoroczną laureatką najbardziej prestiżowego brytyjskiego wyróżnienia literackiego Nagrody Bookera. Jury wyróżniło ją za powieść historyczną "Wolf Hall" o królu Henryku VIII.

 

Wygrana w tym konkursie postrzegana jest jako gwarancja sukcesu. Jak jednak zauważają komentatorzy, powieść Mantel już przed wyróżnieniem była najlepiej sprzedającą się książką spośród sześciu nominowanych do Nagrody Bookera.

Głównym bohaterem książki jest Thomas Cromwell, jeden z najbliższych doradców króla. To jego oczyma śledzimy zawirowania wokół Henryka VIII, który za wszelka cenę próbował spłodzić męskiego potomka. W tym celu Henryk VIII rozwiódł się z ze swoją pierwszą żoną Katarzyną Aragońską i poślubił damę jej dworu Annę Boleyn. Wówczas też Wielka Brytania zerwała z Watykanem, który nie zgodził się na anulowanie pierwszego małżeństwa.

 

Źródło: rmf.fm

Uprzejmie informuję, iż Wydawnictwo Grasshopper ogłasza konkurs na powieść lub blog z gatunku literatury kobiecej i współczesnej. Jeśli nieobce Ci są sekrety kobiet i współczesne problemy – ten konkurs jest właśnie dla Ciebie.

 

REGULAMIN KONKURSU LITERACKIEGO

NA TEKST Z GATUNKU LITERATURA KOBIECA LUB WSPÓŁCZESNA

 1. Organizatorem konkursu jest Wydawnictwo Grasshopper sp. z o.o.
 2. Przedmiotem konkursu jest powieść lub blog z gatunku literatura kobieca lub współczesna.
 3. Nadesłane przez uczestników konkursu teksty nie mogą być wcześniej publikowane ani nagradzane oraz muszą być utworami autorskimi.
 4. Prace konkursowe należy przesyłać do dnia 30.11.2009 na adres mailowy: olena.suchanowa@grasshopper.fm W temacie maila prosimy wpisać: „Konkurs – literatura kobieca” lub „Konkurs – literatura współczesna”.
 5. W przypadku bloga prosimy o przesłanie adresu bloga lub pliku z wybranymi tekstami publikowanymi na blogu.
 6. Wraz z tekstem prosimy o przesłanie danych osobowych i kontaktowych uczestnika konkursu, które wykorzystane zostaną jedynie na potrzeby konkursu (imię, nazwisko, telefon).
 7. Prace konkursowe zostaną ocenione przez zespół redakcyjny Wydawnictwa Grasshopper.
 8. Ogłoszenie wyników nastąpi na stronie internetowej wydawnictwa Grasshopper do 31 stycznia 2010 roku.
 9. Zwycięzcy zostaną poinformowani o wygranej drogą mailową.
 10. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni wydaniem konkursowego tekstu oraz medialną promocją autora i książki.
 11. Zgłoszenie tekstu do konkursu oznacza zgodę na jego publikację przez Wydawnictwo Grasshopper.
 12. Organizator konkursu zastrzega sobie prawo do publikacji wybranych tekstów.
 13. Organizatorowi przysługuje prawo przerwania, zmiany terminów lub unieważnienia konkursu bez podania przyczyny oraz do niewyłaniania zwycięzcy.

 

Wydawnictwo Kojro, 2007

Jeśli można sugestywnie i wręcz namacalnie wyrazić szaleństwo na kilkudziesięciu stronach, to Ditlevsen, udało się to perfekcyjnie. To jedna z najwybitniejszych duńskich pisarek XX wieku, nie wiem dlaczego u nas praktycznie nieznana.

Powieść Twarze przedstawia podróż psychologiczną, podróż ku całkowitemu zatraceniu się w chorobie psychicznej i powolną rekonwalescencję. Główna bohaterka Lise to znana autorka książek dla dzieci, ponadto żona i matka. Posiada dom, rodzinę, sławę, ponadto nawracającą chorobę psychiczną. Przeświadczona o zawiązanym spisku przeciwko jej osobie, nie ufa już nikomu, mężowi, opiekunce do dzieci, nawet lekarzowi. Stopniowo traci kontakt z rzeczywistością, dorabia się halucynacji i popada w paranoję. Wszakże najgorsze są zewsząd dobywające się głosy. Podejmuje desperacką próbę samobójczą, po której trafia do szpitala psychiatrycznego, gdzie dalej będzie kontynuować rozpaczliwą walkę z chorobą psychiczną.

Tove Ditlevsen większość życia zmagała się z nawracającą chorobą psychiczną. Ostatecznie walkę tę przegrała, jednakże dramatyczne przeżycia i wewnętrzna szamotanina odcisnęły ogromne piętno na jej twórczości. Do końca sami nie wiemy ile fikcji, a ile prawdziwych doświadczeń zawarła w tej powieści. Mało tego, momentami sami popadamy w paranoję, gdyż do końca nie wiemy już co jest prawdą, a co urojeniem. Podobnie w życiu, uświadamiamy sobie, ze naokoło nas ludzie przybierają maski, nie wiadomo komu można ufać i co kryje się pod tym starannym kamuflażem, jakie jest prawdziwe ja drugiego człowieka.

Pomimo, iż tematyka niełatwa, złożona i wydawać by się mogło przygnębiająca, powieść czyta się jednym tchem. Skłania do głębszej refleksji nad własną tożsamością i zawiłością związków międzyludzkich.

 

Moja ocena: 5/6

sobota, 19 września 2009

Poniżej nabytki ostatnich tygodni. Niestety śmiem przypuszczać, iż nie prędko dane będzie mi je przeczytać, bowiem obecnie prym wiedzie lektura tematyczna, wszelkiej maści poradniki dla świeżo upieczonych rodziców:) Ale nie jest tak źle, codziennie staram się przeczytać chociaż kilkanaście stron Zatrutego ciasteczka, książki, którą łyknęłabym za jednym razem, gdybym tylko miała taką możliwość.

Na stosiku trochę literatury na wyzwania, duńskiej, fińskiej, kobiecej, nowy Zusak, Faber od Jarka (ślicznie dziękuję raz jeszcze) i Padam na twarz (to tak jak ja, czyli lektura na teraz:))

 

Wydawnictwo Rosner & Wspólnicy, 2008

Przypuszczalnie po raz pierwszy zetknęłam się z tak specyficzną lekturą, której narracja płynie dwubiegunowo, przy tym niezwykle harmonijnie. To zderzenie dwóch światów męskiego i żeńskiego, bowiem te same wydarzenia ukazane zostały z dwóch perspektyw, z punktu widzenia kobiety i mężczyzny.

Akcja książki rozgrywa się w nieco klaustrofobicznym japońskim studiu Radia Yokohama. To intrygujący, hermetyczny światek, który skupia na pewien okres kilkoro nieco ekscentrycznych ludzi z różnych stron świata. Dwa całkiem skrajne głosy, prowadzące narrację należą do Martina, polskiego reżysera nagrań oraz frapującej Amandy, malezyjskiej piosenkarki. Napotkamy tu również osobliwych członków pewnego japońskiego zespołu rockowego, szalonego woźnego, enigmatycznego ducha i kilka innych kuriozalnych postaci.

Jest to powieść nieco wielowymiarowa, wydarzenia raz namacalne i niewątpliwie rzeczywiste, okresowo balansują na granicy surrealizmu i groteski. Niezwykle płynnie biegnie linia pomiędzy wyobraźnią, a autentycznością.

Nader wszystko powieść uzmysławia prawdę starą jak świat, jak bardzo odmienni jesteśmy, kobiety i mężczyźni. Jak często skrajnie i zgoła niedorzecznie interpretujemy te same gesty, słowa, wydarzenia. Jak łatwo przychodzi nam komplikowanie relacji z ludźmi poprzez odmienne, czasem nietrafione odczytywanie sygnałów.

Jest to powieść osobliwa, nieco zwariowana i pokręcona, przy tym niezwykle klimatyczna. Odrobina Japonii, frapująco ukazany zarys różnic kulturowych i urozmaicone psychologicznie postacie prowokują… do przeczytania kolejnych książek pana Bruczkowskiego!:)


Moja ocena: 4,5/6

czwartek, 17 września 2009

Portal Allegro wraz z Wydawnictwem Dwie Siostry organizują przepyszną akcję, której celem jest wytypowanie ulubionej książki naszego dzieciństwa.

Gorąco zachęcam do udziału w konkursie, tym bardziej, iż zwycięska książka zostanie ponownie wydana nakładem wydawnictwa Dwie Siostry w serii Mistrzowie Ilustracji. Lecz przede wszystkim jest to niesamowita okazja do odrobiny retrospekcji cudownych lat dziecięcych!:)


ZASADY KONKURSU:

 • W pierwszym etapie należy wybrać 3 książki i zgłosić je TUTAJ, mile widziane uzasadnienie selekcji,
 • Wytypowane książki powinny być dla dzieci do lat 10,
 • Pierwszy etap konkursu trwa do 15 października,
 • Zostanie wyłonionych 5 tytułów, które przejdą do etapu drugiego,
 • Głosujący, którzy wytypują największą ilość książek zakwalifikowanych do etapu drugiego uzyskają bonusy od serwisu allegro
 • Kolejny etap trwa od 30 października do 12 listopada i polega na zagłosowaniu już na tą jedyną książkę dzieciństwa (jedną z pięciu wybranych pozycji w etapie 1)
 • Nagroda główna to cała seria Mistrzowie Ilustracji (9 tomów + jeden wyłoniony w konkursie)

  

piątek, 14 sierpnia 2009

Wydawnictwo Literackie, 2009

 

Nocny słuchacz to nostalgiczna, pełna napięcia powieść o potrzebie kontaktu z drugim człowiekiem. O konieczności akceptacji, zrozumienia, i choćby odrobiny czułości. O potrzebach nader ludzkich.

Powieść relacjonowana jest z perspektywy Gabriela Noone’a, będącego jednocześnie głównym bohaterem, pisarzem i autorem audycji radiowych. Obecnie doświadczający głębokiego stanu apatii, przygnębiony rozstaniem z długoletnim partnerem, grzęźnie w twórczej pustyni.

Nieoczekiwanie w jego życiu pojawia się chory na HIV chłopiec, Pete. Pocztą otrzymuje jego pamiętnik, w którym bezpretensjonalnie opisuje koszmar swojego dzieciństwa, jakie zgotowali mu molestujący go rodzice. Wielogodzinne, nocne, telefoniczne rozmowy Gabriela z chłopcem prowadzą do zacieśnienia się więzi pomiędzy nimi, ponadto wypełniają pustkę w życiu pisarza, skutecznie uśmierzając ból samotności.

W momencie próby bezpośredniego kontaktu z chorym chłopcem, zaczynają wyłaniać się osobliwe fakty, a prawda okaże się dla Gabriela nie lada wyzwaniem, a samo istnienie chłopca pozostanie wielkim znakiem zapytania. W obliczu zaistniałych, tajemniczych wydarzeń, chcąc zidentyfikować tożsamość enigmatycznego Pete’a, Gabriel wybiera się w podróż…

Reasumując to prędzej powieść psychologiczna, ciekawie napisana, do samego końca trzymająca w napięciu. O samotności, o zmienności charakterów, oraz o trudnych relacjach międzyludzkich.

 

Moja ocena 4,5/6

 


Poniżej informacja dla kinomaniaków, w 2006 r.powstał film na podstawie powieści, w reżyserii Patricka Stettnera, z Robinem Williamsem w roli głównej.

 

Wydawnictwo ZNAK, 2009

Są książki, których fabuła szybko umyka z głowy po ich przeczytaniu, są również takie, które z namaszczeniem i niesamowitą wyrazistością grzęzną w odmętach pamięci, by niebawem ponownie móc do nich powrócić. Z gatunku tych drugich jest dla mnie właśnie Marzyciel, którego magia tkwi bezceremonialnie w sile wyobraźni.

To zbiór historyjek opisanych z perspektywy kilkuletniego chłopca, Petera o niewyobrażalnym zgoła potencjale fantazjowania. Na pierwszy rzut oka wiecznie zamyślony i nieskory do rozmowy, tymczasem prawdziwy potencjał drzemie w głębi jego jestestwa. Jednego dnia staje się kotem, innego zamienia się ciałem z niemowlakiem, by za moment przy użyciu kremu znikającego zdematerializować swoją rodzinę. Jego życie osobliwie nasycone jest niezwykłymi przygodami, a granica pomiędzy jawą a snem zatarta, trudna do uchwycenia.

To historia o chłopcu, przebywającego w surrealistycznym świecie, gdzie wszystko jest możliwe, którego  skrzydła fantazji rozwinięte do granic możliwości, pozwalają bez skrępowania fruwać po meandrach jakże bogatej wyobraźni. Nadzwyczajna i porywająca powieść, do której z chęcią chce się powracać!

 

Moja ocena: 5,5/6

Wydawnictwo ZNAK, 2009

Ta wielopokoleniowa saga dominikańskiej rodziny tchnie nieco Irving’owskim klimatem. Powieść dobitna, napisana żywym, obrazowym, często wulgarnym i sarkastycznym językiem. O przeznaczeniu i determinacji jednej rodziny, którą dotknęło Fuku (klątwa).

Tytułowy Oskar to zakompleksiony, spasiony chłopak, którego namiętnością są kobiety i literatura SF. Pozbawiony przyjaciół, prezencji, charakteru, w gruncie rzeczy odmieniec. Uzależniony od seksu, chociaż tak naprawdę nie miał okazji go zasmakować. Podczas wakacji wyekspediowany na Dominikanę do babci, bezzwłocznie zakochuje się, nieco niefortunnie w starszej od siebie prostytutce, dziewczynie szefa policji. I powtórnie fuku wkracza w szeregi rodziny, by tym razem już nie odpuścić.

To częściowo również powieść o polityce, władzy dyktatorskiej generała Trujillo, przez Diaza określanego jako dominikańskiego Saurona.  O desperackiej walce rodzin z panującym reżimem o godny los, oraz o wolność. Nade wszystko o okrucieństwie, wyrażonym poniekąd komicznie, z dużą dawką czarnego, mrocznego humoru.

Jedynie co wymęczyło mnie niemiłosiernie, to hiszpańskojęzyczne zwroty wtrącane wielokroć. Na całe szczęście wyjaśniane momentalnie na marginesie tuż obok.

Jak na powieściowy debiut Diaza, uważam, że jest to całkiem przyzwoita powieść, ale czy zasługująca na Pulitzera, można by się spierać. Momentami może nie najłatwiejsza w odbiorze, wszakże swoista i zdecydowana to powieść, bez wątpienia warta przeczytania.

 

Moja ocena: 4,5/6

czwartek, 13 sierpnia 2009

Wydawnictwo MAG, 2009

Całość Viriconium zamyka się w 10 opowiadaniach, dłuższych i krótszych, których motywem przewodnim jest wymarły świat Cywilizacji Południa. Jego mieszkańcy, często odradzający się w kolejnych historiach, usilnie próbują powrócić do przekwitłej kultury. W spadku otrzymali jedynie broń i inne zaawansowane technologicznie sprzęty, z których działaniem nie do końca sobie radzą.  Cywilizacja robi stanowczy, zawrotny krok wstecz. Porażająca to wizja.

Harrison prezentuje świat mroczny i okrutny. Pasywny i paranoiczny. Surrealistyczny i  apokaliptyczny. Nie ma w nim już nadziei, panuje szaleństwo i bezpardonowa walka o przetrwanie. Jest to również historia o ludziach najprzeróżniejszych osobowości. O ludziach dobrych i złych, bohaterach i łotrach, odważnych i małego ducha, skrajnych fatalistach i zapaleńców. Ponadto to historia  o świecie, który przeminął, i o tym, który trwa nadal. O przeszłości i przyszłości. O wszystkim, bo to wszakże uczta wyobraźni.

Bynajmniej nie jest to lektura lekka. Niektóre opowiadania chłonie się z pasją, niektóre wymagają nieco więcej wysiłku. Jedne są jasne i klarowne, posiadają rozbudowany mroczny klimat, inne nieprzejrzyste i nieco chaotyczne. Na uwagę na pewno zasługuje język Harrisona, którego cechuje polot i erudycja, sugestywny i plastyczny, potrafi momentami zahipnotyzować. Sama treść z pewnością nie usatysfakcjonuje każdego, ale wśród wielbicieli fantastyki powieść niewątpliwie zyska uznanie.

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 18