| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Zakładki:
email
Dziecięce alter ego
Przeczytane książki:
Nagrody literackie
Strony o książkach
Wyzwanie to czytanie!
Zaprzyjaźnione blogi książkowe
Wydawnictwa
Zaglądam również tutaj
Polecam:)

Gazetaliteracka.pl


statystyka

Nagrody literackie

wtorek, 13 października 2009

W poniedziałek 12 października 2009 nagrodę im. Beaty Pawlak otrzymali Max Cegielski za książkę Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu oraz Jacek Milewski za książkę Dym się rozwiewa.

MAX CEGIELSKI (ur. 1975) - dziennikarz, pisarz, prezenter radiowy i telewizyjny, animator kultury, podróżnik. Członek kolektywu muzycznego Masala Sound System. Współpracuje z kanałem TVP Kultura, gdzie m.in. prowadzi i współtworzy cykl Korzenie. Publikował m.in. w „Dzienniku”, „Gazecie Wyborczej”, „Machinie”, „Newsweeku” i „Tygodniku Powszechnym”. Wydał m.in. Masala (2002) i Apokalipso (2004), Pijani Bogiem (2007).


JACEK MILEWSKI (ur. 1966) - autor publikacji i programów telewizyjnych o tematyce romskiej, świecki teolog. Współzałożyciel (razem z księdzem Jerzym Zawadzkim) i długoletni dyrektor jedynej w Polsce szkoły romskiej (Parafialna Podstawowa Szkoła Romska w Suwałkach). Opublikował Dym się rozwiewa (2008).Uzasadnienie decyzji Kapituły

Kapituła stanęła przed trudnym wyborem. Wszystkie nominowane książki są znakomite. Niestety bardzo trudno je porównywać.

Co roku nagroda jest przyznawana za publikację, w tym roku postanowiliśmy docenić także wieloletnie zaangażowanie i trud autorów przybliżających nam „inne cywilizacje”.

Nie po raz pierwszy Kapituła zdecydowała się przyznać 2 równorzędne nagrody. W kolejności alfabetycznej otrzymują je:

Max Cegielski za Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu. Razem z Cegielskim przeszliśmy daleką drogę. Od wędrówki do Indii, gdzie się wybrał by szukać samego siebie, przez Pakistan - to już było odkrywanie tajemniczego świata absolutu i mistyki – po Turcję, zdawałoby się bliższą, odkrytą, oswojoną. Cegielski pokazał nam jednak jak niewiele o Turcji, Turkach i ich stolicy wiemy. Jest typem dobrego podróżnika, któremu nie przeszkadzają spotykani po drodze ludzie. Nie odpycha ich, bo zasłaniają piękny widok. Przeciwnie, pozwala im mówić. Miejsca wypełniają się życiem.

Mówi się, że podróże kształcą. Z Maksem Cegielskim na pewno.

Drugi laureat to Jacek Milewski. Dym się rozwiewa to niezwykła książka o Cyganach w Polsce. Pełna kolorów i emocji. Autor nie pamięta o politycznej poprawności, my zapominamy o stereotypach. (Po tej książce Cygan przestaje być tylko „panem z patelnią”). Milewski opisał nieznany świat, który jest tuż, obok, na wyciągniecie ręki. Opisał ludzi, którzy ten swój świat chronią, ukrywają przed nam, więc budzą lęk, niepokój. Gdy „dym się rozwiewa” widzimy… sąsiadów - oglądających seriale, pijących piwo, odprowadzających dzieci do szkoły... Ale widzimy też rzeczy, które nas szokują, np. wydawanie za mąż 13-letnich dziewczynek.

Jacek Milewski dzieli się z nami tym co zobaczył, czego sam się dowiedział, pracując przez 16 lat jako nauczyciel i dyrektor szkoły dla Romów w Suwałkach.

Źródło: wp.pl


---------------------------------------------------------------------------------------

 

Lista dotychczas nagrodzonych:

2008:

 • Artur Domosławski, Zbuntowana Ameryka
 • Cezary Michalski, cykl Listów z Ameryki (Dziennik, 2008)

2007:

 • Mariusz Szczygieł, Gottland

2006:

 • Beata Pawlikowska, Blondynka na Kubie. Na tropach prawdy i Ernesta Che Guevary
 • Paweł Smoleński, Izrael już nie frunie

2005:

 • Joanna Bator, Japoński wachlarz (Twój Styl, 2004)

2004:

 • Piotr Kłodkowski, cykl artykułów Doskonały smak orientu
 • Andrzej Stasiuk, Jadąc do Babadag

2003:

 • Anna Fostakowska, Spuść oczy, płacz (Gazeta Wyborcza, 2003)


Laureatką Literackiej Nagrody Nobla została Herta Müller!

Akademia Szwedzka wyróżniła autorkę, która „z poetycką oszczędnością i prozatorską szczerością portretuje pejzaż wysiedlonych”.

Herta Müller od kilku lat znajdowała się w kręgu potencjalnych kandydatów do nagrody.

Herta Müller urodziła się w 1953 roku. Dzieciństwo i młodość spędziła w kraju komunistycznej dyktatury. Studiowała rumunistykę i germanistykę. W czasie studiów należała do literackiej Aktionsgruppe Banat. W tym czasie rozpoczęła się jej kariera literacka, szybko przerwana zakazem publikacji po odmowie współpracy z tajną policją Securitate. Prześladowana przez władze, w 1987 roku wyemigrowała do Niemiec.

Jest jedną z czołowych postaci nowego pokolenia pisarzy niemieckich. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień, m.in. nagrodę im. Kleista (1994), nagrodę literacką Aristeion Unii Europejskiej (1996), International Dublin IMPAC Literary Award (1998) oraz nagrodę im. Kafki (1999).

Herta Müller jest jedną z czołowych postaci nowego pokolenia pisarzy niemieckich. Polskim czytelnikom znane są jej następujące książki:

 • Człowiek jest tylko bażantem na tym świecie,
 • Głód i jedwab,
 • Lis już wtedy był myśliwym,
 • Sercątko,
 • Dziś wolałabym siebie nie spotkać,
 • Król kłania się i zabija,
 • Niziny.


Źródło: wp.pl

Pisarka Hilary Mantel została tegoroczną laureatką najbardziej prestiżowego brytyjskiego wyróżnienia literackiego Nagrody Bookera. Jury wyróżniło ją za powieść historyczną "Wolf Hall" o królu Henryku VIII.

 

Wygrana w tym konkursie postrzegana jest jako gwarancja sukcesu. Jak jednak zauważają komentatorzy, powieść Mantel już przed wyróżnieniem była najlepiej sprzedającą się książką spośród sześciu nominowanych do Nagrody Bookera.

Głównym bohaterem książki jest Thomas Cromwell, jeden z najbliższych doradców króla. To jego oczyma śledzimy zawirowania wokół Henryka VIII, który za wszelka cenę próbował spłodzić męskiego potomka. W tym celu Henryk VIII rozwiódł się z ze swoją pierwszą żoną Katarzyną Aragońską i poślubił damę jej dworu Annę Boleyn. Wówczas też Wielka Brytania zerwała z Watykanem, który nie zgodził się na anulowanie pierwszego małżeństwa.

 

Źródło: rmf.fm

czwartek, 18 grudnia 2008

Paszport Polityki jest nagrodą ustanowioną w 1993 r. przez tygodnik Polityka przyznawaną twórcom w sześciu kategoriach: literatura, film, teatr, muzyka poważna, plastyka (sztuki wizualne) i estrada oraz od roku 2002 nagrodę specjalną kreator kultury za osiągnięcia w krzewieniu kultury.

 

 W tegorocznej edycji nagrody tygodnika Polityka w kategorii literatura nominacje otrzymało trzech pisarzy:

 • Sylwia Chutnik za powieść "Kieszonkowy atlas kobiet" (Korporacja Ha!art), 
 • Jacek Dukaj za "Lód" (Wydawnictwo Literackie),
 • Aleksander Kościów za "Przeproś" (Muza).

 

SYLWIA CHUTNIK

 

(ur. 1979 r.), kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies i działaczka społeczna. Prowadzi Fundację MaMa zajmującą się prawami matek. Jest członkinią Porozumienia Kobiet i przewodniczką miejską po Warszawie, oprowadzającą po autorskich trasach śladami wybitnych kobiet. Prywatnie Radykalna Gospodyni Domowa. „Kieszonkowy atlas kobiet”, za który zdobywa nominację, jest jej literackim debiutem. O książce pisano: „Sylwia Chutnik ma ucho i oko do literatury. Ucho, aby słuchać, co mówią jej bohaterowie w swoich smutnych domach, na ulicach, także w myślach. Oko, żeby wypatrzyć pośród tłumu potencjalnych bohaterów postaci najciekawsze i najbardziej tragiczne. No i talent, dzięki któremu to, co usłyszy, zobaczy i powącha, sprawnie i sugestywnie przerzuci na papier”.

Nominujący o Sylwii Chutnik:

To, co zrobiła Sylwia Chutnik, jest swego rodzaju rewolucją w polskim feminizmie, który zasklepił się w lansowaniu zachodnich haseł, czy to w akademickich dyskusjach, czy w mediach, nie zwracając większej uwagi na polską rzeczywistość. Jej powieść „Kieszonkowy atlas kobiet" mówi o tym, co w mieście wspólne, przedstawia rzeczywistość bazaru, małe rozmówki i codzienne życie.
Anna Nasiłowska

Pełna pasji powieść przekonująca, że lewicowo-feministyczna literatura tendencyjna może być czymś więcej niż doraźną publicystyką, zaś Muzeum Powstania Warszawskiego i jego polityczne zaplecze wcale nie mają na pamięć o powstaniu monopolu.
Paweł Dunin-Wąsowicz 

 

JACEK DUKAJ

 

(ur. 1974), pisarz. Zadebiutował w 1989 r. na łamach miesięcznika „Fantastyka” opowiadaniem „Złota galera”. Kolejne jego opowiadania ukazywały się w magazynie literackim „Feniks” oraz w „Nowej Fantastyce”. W 1997 r. ukazał się debiut książkowy Dukaja, powieść „Xavras Wyżryn”. Pisarz był dwunastokrotnie nominowany do nagrody im. Janusza A. Zajdla. Został laureatem tej nagrody za 2000 r. za opowiadanie „Katedra”, następnie za „Czarne oceany”, „Inne pieśni”, „Perfekcyjną niedoskonałość” oraz „Lód”. Film animowany Tomasza Bagińskiego „Katedra”, na podstawie opowiadania Dukaja, był w 2003 r. nominowany do Oscara. Pisarz trzykrotnie otrzymał nominację do Paszportu „Polityki”. „Lód”, nominowany w tym roku, powstawał przez trzy lata i rozrósł się z opowiadania do gigantycznej, ponadtysiącstronicowej sagi. Według większości krytyków to najlepsza jego powieść.

Nominujący o Jacku Dukaju:

Za powieść pełną gębą, napisaną z rozmachem, a zarazem dopracowaną w szczegółach, opartą na karkołomnym pomyśle, lecz precyzyjną, odjechaną, a jednocześnie wciągającą. Także za wkroczenie na teren zamrożony, jakim są polskie mity o zesłańcach przebywających na Syberii.
Przemysław Czapliński 

Za przebicie się z fandomowego getta do głównego obiegu polskiej literatury powieścią totalną. „Lód" to książka tak bogata we wszystko, że chciałbym nią być. 
Paweł Dunin-Wąsowicz

 

ALEKSANDER KOŚCIOW

(ur. 1974), kompozytor, altowiolista, pedagog, pisarz. Studiował kompozycję oraz grę na altówce na Akademii Muzycznej w Warszawie. Jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich. W 2004 r. otrzymał stypendium Fundacji Fulbrighta. Od 1999 r. współpracuje z Joe Alterem, amerykańskim choreografem, dla którego zespołu Joe Alter Dance Group stworzył kilka utworów: „His... est Caritas”, „Liber Absens – IV kwartet smyczkowy”, „23:59:59” i „Sanctuary”. Od 1998 r. wykłada kontrapunkt i czytanie partytur na Akademii Muzycznej w Warszawie. Od 2002 r. jest także członkiem Stowarzyszenia Laboratorium Muzyki Współczesnej oraz Akademii Fonograficznej. W 2006 r. Kościów wydał swoją pierwszą powieść „Świat nura”, która została uznana za jeden z lepszych debiutów roku, porównywano go z twórczością Haruki Murakamiego. Talent Kościowa potwierdza jego druga powieść „Przeproś”, za którą dostaje nominację do Paszportu „Polityki”.

Nominujący o Aleksandrze Kościowie:

Konstrukcję tej książki można smakować i rozgryzać niczym skomplikowaną melodię opartą na harmonicznych kontrapunktach. Kościów pisze o samotności, zagubieniu, stracie i odnalezieniu. Rzeczywistość tłumaczy na język snów, a sny wyprowadza na światło dzienne. Nie boi się pomysłów karkołomnych i absurdalnych, a wszystko to czyni z niebywałą literacką kulturą i elegancją.
Piotr Kofta 

Druga powieść potwierdza, że pisarz odnalazł swój własny pomysł na literaturę i konsekwentnie go realizuje. Konwencję fantastyczną stosuje Kościów w oryginalnym celu: nie by popisać się wyobraźnią, lecz próbując odtworzyć świadomość chorych i wykluczonych. Z bardzo dobrym skutkiem. 
Marta Mizuro

Źródło: POLITYKA (www.polityka.pl)

 

 

PASZPORTY POLITYKI  (lista dotychczas nagrodzonych):

 • 1993 Teodor Parnicki (Nagrodzony za twórczość prekursorską wobec współczesnych trendów i mód literackich, która zasługuje na spóźnioną promocję)
 • 1994 Marcin Świetlicki - nie przyjął nagrody
 • 1995 Stefan Chwin - 'Hanemann'
 • 1996 Olga Tokarczuk
 • 1997 Andrzej Sapkowski (Nagroda za cykl powieści i opowiadań, dziejących się w fantastycznym świecie, w którym rozpoznajemy dobrze znane mechanizmy rządzące współczesnością)
 • 1998 Jezry Pilch - 'Bezpowrotnie utracona leworęczność'
 • 1999 Marek Bieńczyk (Nagrodzony za wysmakowaną eseistykę, za prozę pisaną znakomitym językiem oraz za przybliżanie języka obcych prozaików)
 • 2000 Marzanna Bogumiła Kielar
 • 2001 Paweł Huelle - 'Mercedes Benz'
 • 2002 Dorota Masłowska - 'Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną'
 • 2003 Wojciech Kuczok - 'Gnój'
 • 2004 Sławomir Shuty - 'Zwał'
 • 2005 Marek Krajewski
 • 2006 Jacek Dehnel - 'Lala'
 • 2007 Michał Witkowski - "Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej"
środa, 17 grudnia 2008

"Balzakiana" Jacka Dehnela została Książką Grudnia Warszawskiej Premiery Literackiej. Wręczenie nagrody odbyło się we wtorek w warszawskim Klubie Księgarza.

"Balzakiana" to cztery mini-powieści inspirowane twórczością Balzaka. Ich tematem są ludzkie tęsknoty, pragnienia i ambicje, tłem - burzliwie zmieniająca się Polska kilku ostatnich dekad. "Widzę podobieństwa między porewolucyjną Francją opisywaną przez Balzaka a Polską lat 90. Czas wielkich przemian historycznych to okres wielkich nadziei, okres, gdy szybko powstają fortuny i jeszcze szybciej upadają" - mówił autor na wtorkowym spotkaniu.

"W świecie kiełkującego kapitalizmu pieniądze stają się głównym wyznacznikiem statusu społecznego, chciwość staje się cnotą, a jedynym akceptowanym wzorcem życia - bezwzględne pięcie się w górę drabiny społecznej. Taki świat opisywał Balzak, w takim świecie żyjemy" - przekonywał Dehnel.

"Balzakiana" poruszają problem małżeństwa jako transakcji handlowej, opowiadają o tym, jak zbić fortunę na dworcowym punkcie gastronomicznym, pokazują kruchość więzów rodzinnych, gdy w grę wchodzą pieniądze. Tematem ostatniej mini-powieści jest historia marzącej o powrocie na estradę artystki, która pada łupem cynicznego oszusta.

Dehnel kilkakrotnie określał sam siebie jako człowieka duchowo przynależącego do wieku XIX, co akcentuje ubiorem, często występując w cylindrze i surducie. Fascynuje go też XIX-wieczna powieść z jej ambicjami opisania rzeczywistości. W "Balzakianach" zawarł cytaty i aluzje do różnych dzieł Balzaka, których odnajdywanie może, zdaniem autora, stanowić dodatkową przyjemność dla czytelnika.

Jacek Dehnel jest autorem kilku książek poetyckich, zbiorów opowiadań m.in. "Rynek w Smyrnie", a także powieści "Lala". W 2005 roku został laureatem Nagrody im. Kościelskich za zbiór wierszy "Żywoty równoległe" i Paszportu "Polityki" w 2006 r. za "Lalę".

Warszawska Premiera Literacka to nagroda przyznawana przez warszawskich księgarzy najciekawszym i najstaranniej wydanym książkom. Z dwunastu Książek Miesiąca wybierana jest później Książka Roku.

Źródło: Instytut książki

Henning Mankell został pierwszym laureatem nagrody Ripper Award.

Nagroda zostanie wręczona 2 marca 2009 roku w Unna, w Niemczech, podczas festiwalu literatury kryminalnej Mord am Hellweg. Jest to największe tego typu wydarzenie w Europie. Wyróżnienie będzie przyznawane co dwa lata podczas festiwalu.

Henning Mankell został wybrany przez jury, w skład którego weszli Horst Eckert, Ingrid Noll, Edith Kneifl, Peter James i Liza Marklund oraz przez czytelników spośród ponad dwudziestu krajów.

Henning Mankell(ur. 1948) to jeden z najpopularniejszych i najczęściej nagradzanych pisarzy szwedzkich, wybitny dziennikarz i człowiek teatru. Jak sam mówi, od zawsze wiedział, że będzie pisał, nigdy bowiem nie odczuwał innej przyjemności, którą można by porównać z przyjemnością opowiadania.

Mankell jest autorem powieści o tematyce społecznej, sztuk teatralnych oraz książek dla dzieci i młodzieży (w 1996 roku otrzymał nagrodę literacką im. Astrid Lindgren). Ze swoją żoną (Evą Bergman, córką słynnego reżysera Ingmara Bergmana) większą część roku mieszka w Maputo w Mozambiku, gdzie prowadzi Teatro Avenida. Sławę na całym świecie przyniósł mu rozpoczęty w 1991 roku cykl dziewięciu powieści kryminalnych, których bohaterem jest komisarz Kurt Wallander.

Kryminały o komisarzu Wallanderze są doceniane przez krytyków, którzy porównują głównego bohatera do największych i najsławniejszych literackich detektywów m.in. do komisarza Maigreta stworzonego przez Belga George'a Simenona i do Marlowe’a – Amerykanina Raymonda Chandlera.

Źródło: książki.wp

poniedziałek, 17 listopada 2008
Afgański pisarz mieszkający we Francji Atiq Rahimi jest laureatem tegorocznej Nagrody Goncourtów za powieść "Kamień cierpliwości" - ogłosiło jury tej najbardziej prestiżowej francuskiej nagrody literackiej.
        
                                      
                                           


"Kamień cierpliwości" jest pierwszą napisaną po francusku powieścią 46-letniego afgańskiego pisarza i reżysera Atiqa Rahimiego, który od lat 80. mieszka we Francji.

Zgodnie z oczekiwaniami krytyków Afgańczyk pokonał innych wymienianych wcześniej pretendentów do nagrody, takich jak Michel Le Bris, autor La beaute du monde i Jean-Marie Blas de Robles, twórcy La ou les tigres sont chez eux.

Nagrodzona powieść jest poetyckim monologiem afgańskiej kobiety, która opiekując się nieprzytomnym mężem, opowiada o swoim życiu, wyjawiając tajemnice, frustracje, niespełnione marzenia.

Syngue Sabour, pochodzący z języka perskiego tytuł książki, nawiązuje do perskiego mitu o kamieniu cierpliwości, któremu zawierza się cierpienia i smutki, a kamień słucha, aż pewnego dnia pęka, przynosząc wyzwolenie temu, kto mu się zwierzył.

Powieść afgańskiego pisarza wydał niewielki dom wydawniczy POL, filia znanego wydawnictwa Gallimard.

Syngue Sabour jest już znana wśród miłośników literatury francuskiej w Polsce, została bowiem wyróżniona w końcu października tego roku przez studentów polskiej romanistyki tzw. polską nagrodą Goncourtów.

Urodzony w 1962 roku w Kabulu Atiq Rahimi schronił się w latach 80. we Francji przed wojną domową w swoim kraju. Do tej pory napisał trzy powieści w języku perskim. Wśród nich jest dzieło Terre et cendres (Ziemia i popioły), którą sam Rahimi, zajmujący się też reżyserią filmową, przeniósł na ekran w 2004 roku, otrzymując za tę ekranizację nagrodę specjalną na festiwalu filmowym w Cannes.

Inną z prestiżowych francuskich nagród literackich, nagrodę Renaudota, przyznawaną tradycyjnie w kilka minut po Goncourtach otrzymał pisarz gwinejski Tierno Monenembo za powieść Le roi de Kahel (Król Kahelu). Jest to barwna opowieść utrzymana w stylu romansu łotrzykowskiego, dziejącego się w zachodniej Afryce końca XIX wieku, której bohaterem jest jeden z prekursorów kolonizacji.
Żródło: książki wp
czwartek, 16 października 2008

Tegoroczną prestiżową nagrodę Man Booker Prize otrzymał indyjski pisarz 34-letni Aravind Adiga za powieść "Biały tygrys", wydaną w Polsce przez wydawnictwo Prószyński i S-ka. Adiga jest dotychczas najmłodszym laureatem nagrody Bookera.                       

Jej bohater Balram Halwai, syn ubogiego rikszarza, marzy o wyrwaniu się z nędzy rodzinnej wioski do wielkiego miasta i gotów jest zrobić wszystko, aby tego dokonać. Po przybyciu do Delhi, a później do Bangalore, równie bezwzględnie dąży do wspięcia się na szczyty drabiny społecznej.

Przewodniczący pięcioosobowego jury, Michael Portillo, podkreślił, że powieść porusza ważne problemy polityczne i społeczne współczesnych Indii i jest pod wieloma względami perfekcyjna. Rozdartego wewnętrznie bohatera porównał do szekspirowskiego Makbeta.

Krytycy zarzucali Adidze
, że nakreślił negatywny obraz współczesnych Indii i obszarów nędzy w tym kraju, jednak pisarz podkreślił, że jego powieść w założeniu miała być prowokacyjna i nakłonić ludzi do myślenia.

Źródło: książki.wp

wtorek, 02 września 2008

ANDRZEJ STASIUK zdobył tegoroczną Międzynarodową Nagrodę Literacką Vilenica przyznawaną przez Związek Pisarzy Słoweńskich. Wręczenie nagrody odbędzie się podczas wrześniowego festiwalu literackiego w jaskini Vilenica na Krasie.Nagroda przyznawana jest od 1986 roku za wybitne osiągnięcia na polu literatury pięknej i eseistyki pisarzom pochodzącym z Europy Środkowej.

 

The Vilenica International Literary Prize  (lista dotychczas nagrodzonych):

 • 2008  Andrzej Stasiuk (Polska)
 • 2007  Goran Stefanovski (Macedonia)
 • 2006  Miodrag Pavlović (Serbia)
 • 2005  Ilma Rakusa (Szwajcaria) i Karl-Markus Gauß (Austria)
 • 2004  Brigitte Kronauer (Niemcy)
 • 2003  Mirko Kovač (Chorwacja)
 • 2002  Ana Blandiana (Rumunia)
 • 2001  Jaan Kaplinski (Estonia)
 • 2000  Slavko Mihalić (Chorwacja)
 • 1999  Erica Pedretti (Szwajcaria)
 • 1998  Péter Nádas (Węgry)
 • 1997  Pavel Vilikovsky (Słowacja)
 • 1996  Adam Zagajewski (Polska)
 • 1995  Adolf Muschg (Szwajcaria)
 • 1994  Josip Osti (Bośnia i Hercegowina)
 • 1993  Libuše Moníková (Czechy/Niemcy)
 • 1992  Milan Kundera (Czechy)
 • 1991  Zbigniew Herbert (Polska)
 • 1990  Tomas Venclova (Litwa)
 • 1989  Jan Skácel (Czechy)
 • 1988  Péter Esterházy (Węgry)
 • 1987  Peter Handke (Austria)
 • 1986  Fulvio Tomizza (Włochy)
wtorek, 17 czerwca 2008

Rawi Hage zdobył tegoroczną International Impac Dublin Literary Award, najwyższą finansowo nagrodę literacką (100 tysięcy euro). Nagrodzona powieść, "De Niro's Game", jest zarazem jego literackim debiutem.

De Niro's Game jest historią dwojga przyjaciół, który dorastają w Bejrucie ogarniętym wojną domową i stają przed wyborem: albo emigracja albo pozostanie w rodzinnym mieście. "Po długiej wędrówce, wojnie, wykorzenieniu czuję, że jestem jednym z tych wędrowców, którzy zostali docenieni, i jestem za to bardzo wdzięczny – powiedział pisarz."

Rawi Hage, który przez lata wojny domowej w Libanie mieszkał w Kanadzie, został wybrany spośród 137 autorów nominowanych przez 162 biblioteki z 45 krajów.


International IMPAC Dublin Literary Award (lista dotychczas nagrodzonych):


 • 2009 Man gone down - Michael Thomas
 • 2008 W co grał De Niro - Rawi Hage
 • 2007 Kradnąc konie - Per Petterson
 • 2006 Mistrz - Colm Toibin
 • 2005 Znany świat - Edward P.Jones
 • 2004 This Blinding Absence of Light (Cette aveuglante absence de lumière) - Tahar Ben Jelloun
 • 2003 Nazywam się czerwień - Orhan Pamuk
 • 2002 Cząstki elementarne - Michel Houellebecq
 • 2001 No Great Mischief- Alistair MacLeod
 • 2000 Wide open - Nicola Barker
 • 1999 Przemyślny ból - Andrew Miller
 • 1998 The Land of Green Plums - Herta Miller
 • 1997 Serce tak białe - Javier Marias
 • 1996 Wspomnienie Babilonu - David malouf

* kolor niebieski - dotychczas nie przetłumaczono na jęz. polski.

 
1 , 2