| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Zakładki:
email
Dziecięce alter ego
Przeczytane książki:
Nagrody literackie
Strony o książkach
Wyzwanie to czytanie!
Zaprzyjaźnione blogi książkowe
Wydawnictwa
Zaglądam również tutaj
Polecam:)

Gazetaliteracka.pl


statystyka

Filmowo

poniedziałek, 20 października 2008

To film, który w ostatnim czasie zrobił na mnie ogromne wrażenie, także piosenka na dobry początek tygodnia:) Pierwszorzędna muzyka, nieszablonowe zakończenie i przede wszystkim aplauz za prostotę i niewspółmierne emocje. POLECAM!

Moja ocena: 6/6                                                       

                                        

             

            

"Inspirująca opowieść o dwóch pokrewnych duszach, które odnalazły siebie na pełnych wrzawy ulicach Dublina. On jest ulicznym muzykantem, który stracił wiarę w to, że jeszcze jest w stanie coś stworzyć. Ona to młoda matka próbująca znaleźć sobie miejsce w nieznanym mieście. Kiedy ich losy splatają się ze sobą odkryją nawzajem swoje ukryte talenty oraz doprowadzają do realizacji swoich ukrytych marzeń". Filmweb

czwartek, 29 maja 2008

Czasem, czasem często, wieczór z ksiażką przekształca się w wieczór z filmem. Aranżuję wówczas kilkugodzinne maratony filmowe. I tak w ostatni weekend pochłonęłam ok 10 fimów, stąd chwilowy marazm czytelniczy. Więc dziś będzie nieco fragmentarycznie o kilku z nich.

 

ZIELONI RZEŹNICY

reż. Anders Thomas Jensen

              

Zdecydowanie zajął 1 miejsce w moim rankingu weekendowym. Uwielbiam duńskie kino i z każdym kolejnym filmem coraz bardziej jestem oczarowana Jensenem, zarówno jako reżyserem, jak i scenarzystą. Dwóch nieco ekscentrycznych przyjaciół otwiera sklep mięsny. By przyciągnąć klientów sięgają po dość niekonwencjonale środki... To mroczna i emocjonująca komedia, która zostaje w pamięci na długo. Świetny film! Polecam gorąco!

Moja ocena: 6/6

 

SUZHOU RIVER

reż. Ye Lou

               

Na tle Szanghaju, a raczej jego mrocznych stron, gdzie panuje brud i ubóstwo, poznajemy historię miłosną Mardara i Moudan. On, dwudziestokilkuletni motocyklowy kurier, jak nikt znający każdy zakątek miasta. Ona, kilkunastoletnia córka przemytnika alkoholu. Poznają się, kiedy Mardar otrzymuje nietypową przesyłkę do przewiezienia, w postaci Moudan. Stopniowo rodzi się między nimi uczucie, które ostatecznie przybiera tragiczny finał. Ona rzuca się do rzeki, kiedy wychodzi na jaw, iż Mardar porwał ją dla okupu. On trafia do więzienia. Kilka lat później wychodzi z niego i wraca do Szanghaju, gdzie przypadkiem poznaje tancerkę Memei, która do złudzenia przypomina ukochaną Moudan. To nieco nostalgiczny film, ale nakręcony dość niesztampowo i oryginalnie. Również polecam:)

Moja ocena: 5/6

 

REZERWAT

reż. Łukasz Palkowski

              

'Rezerwat' to obraz współczesnej warszawskiej dzielnicy, Pragi. To walące się kamienice, to pijaczki na podwórku, to ubóstwo. To również próba nakreślenia trzech całkiem skrajnych osobowości. Młody fotograf Marcin, fryzjerka Hanka i okoliczny nastoletni chuligan, to trzy odmienne światy, różni ich wszystko, a jednak stopniowo zaprzyjaźniają się. Rezerwat, to film przede wszystkim o moralności, lojalności i o codziennym zmaganiu się z szarą praską rzeczywistością, która rządzi się swoimi prawami.

Moja ocena: 5/6

 

WSZYSTKO ZA ŻYCIE

reż. Sean Penn

              

Christopher McCandles, absolwent Uniwersytetu, porzuca dotychczasowe życie. Oszczędności przekazuje na cele charytatywne, niszczy dokumenty tożsamości, pozbywa się pięniędzy, i potajemnie wybiera się stopem na Alaskę. Ucieka od świata, od ludzi, w absolutną dzicz, by tam rozkoszować się samotnością i naturą. Przepiękny film o wolności, wydaje mi się, że każdy niemieszczuch odnajdzie w nim odrobinę siebie i swoich pragnień. Któż nie chciałby uciec od techniki, od pędu za pieniądzem, za karierą, od ludzkiej zawiści, na łono natury? Ja! Nawet bardzo:)

Moja ocena: 5+/6

 

SEN KASANDRY

reż. Woody Allen

             

Skąd hasło na plakacie 'najlepszy film Woody Allena' nie bardzo rozumiem. Powiedziałabym, że film jest raczej przeciętny. Trzyma w napięciu, ale nie zaskakuje. To historia dwóch braci, Iana i Terrego, ich perypetie, miłości i nałogi, które nieodwracalnie doprowadzają ich do tragedii. Swoisty humor Allena był obecny, ale z thrillerem niewiele mialo to wspólnego. Za to Colin Farrell mnie zahipnotyzował, zagrał fenomenalnie.

Moja ocena: 4/6

 

SIEROCINIEC

reż. Juan Antonio Bayona

              

Laura wychowywała się w sierocińcu, wraca teraz po latach z mężem i chorym synem, by wskrzesić zapuszczone lokum i samodzielnie zająć się opieką nad dziećmi. Dzień otwarcia staje sie początkiem katastrofy, gdyż okazuje się, że miejsce w którym dorastała kryje w sobie mroczną tajemnicę. Film (podobnie jak 'Labirynt fauna') utrzymany w baśniowym klimacie, ezoteryczny, ale nieszczególnie przekonujący, czegoś tutaj zabrakło, czułam pewien niedosyt w trakcie oglądania. Chociaż zakończenia mnie odrobinę zaskoczyło.

Moja ocena: 4/6

 

KOCHANICE KRÓLA

reż. Justin Chadwick

              

Tutaj pozwolę sobie zacytować dystrybutora:

"Kiedy tajemnicą poliszynela staje się rosnąca niechęć króla Henryka VIII do swej żony Katarzyny Aragońskiej, która nie potrafi dać mu męskiego potomka, seniorzy rodu Boleyn obmyślają chytry plan jak podwyższyć status i wpływy rodziny na dworze. Dwie siostry Boleyn - Anna i Maria mają zabiegać o względy król, tak by wybrał jedną z nich na swą kochankę. Jednak to co miało być próbą pomocy rodzinie przeradza się w bezwzględną rywalizację o miłość króla. Jego serce zdobywa ostatecznie Maria, która zostaje królewską nałożnicą i rodzi mu syna. Jednak niczym nie zrażona przebiegła i chorobliwie ambitna Anna nie ustaje w walce o przychylność władcy. Bez skrupułów i metodycznie realizuje swój plan: zostać królową Anglii."

Taki sobie:)

Moja ocena: 4/6

poniedziałek, 31 marca 2008

Już 28 marca rozpoczął się przegląd kina azjatyckiego Mayfly Asia Extreme. W czasie trwania cyklu na ekranach polskich kin wyświetlonych zostanie 8 znakomitych filmów. I cieszy mnie to niezmiernie, ten lekki wschodni powiew kinowy:) Na dobry początek przeglądu zaprezentowany będzie horror Oko w reżyserii Oxide Pang Chuna i Danny’ego Panga. Niestety nie znane są jeszcze wszystkie daty premier.

 

Oko (reż. Oxide Pang Chun , Danny Pang )

W Hongkongu mieszka 20-letnie dziewczyna o imieniu Mun. Od drugiego roku zycia jest niewidoma. Po 18 latach, ma szansę rozpocząć normalne życie. Zostaje poddana operacji przeszczepu rogówki. Stopniowo odzyskuje wzrok. Jednak to, co widzi, jest przerażające. Dziwne, niewyjaśnione rzeczy, których inni inie dostrzegają. Ciąży na niej klątwa, dawcy rogówki, młodej dziewczyny o imieniu Ling. Ona także widziała podobne rzeczy. Mun stara sie odkryc tajemnicę ciążącej na niej klątwy.

Data premiery: 28 marzec 2008

 

Bangkok Dangerous (reż. Danny Pang, Oxide Pang Chun)

Kong urodził się jako głuchoniemy. Jednak urodził się również z niezwykłym talentem do zabijania. Jego niezwykły talent został odkryty przez Joe. Kong stał się profesjonalnym zabójcą, który nigdy nie chybił celu i nigdy nie odczuwał współczucia dla swoich ofiar. Jednak pewnego dnia jego życie ulegnie pewnej zmianie. Oto w aptece spotka Fon, w której się zakocha. Ich szczęście nie potrawa niestety długo. Kong będzie musiał dokonać zemsty w ramach spłaty długu wobec tych, którzy odkryli w nim talent i przygarnęli go...

                  

Data premiery: sierpień 2008

 

Wojna uczuć (reż. Pou-Soi Cheang)

Yui i Ching wybierają się na wakacje, jednak tuż przed ich odlotem zostaje skradziony samochód Yui. Rezultatem wybuchu kłótni między nimi jest separacja w ich związku. Yui pozostaje samotny w drodze na lotnisko. Nagle znajduje swój ukradziony samochód. Spostrzega, że w nim ukrywa się bandyta o imieniu Wah. Dowiedziawszy się, że Yui pracuje jako pielęgniarz, Wah pod wpływem grożby porywa go, aby wyleczył jego rannego partnera. Niestety ranny partner umiera podczas operacji i wściekły Wah poprzysięga, że spali Yui żywcem...

                       

 

Świat bez złodziei (reż. Xiaogang Feng )

Wang Bo (Andy Lau) i Wang Li (Rene Liu) współczesny przestępczy duet, przywodzący na myśl słynną parę Bonnie i Clyde. On zaprawiony w bojach naciągacz i kieszonkowiec z Hong Kongu. Ona tajemnicza femme fatale z Taiwanu. Partnerzy w zbrodni i namiętności. Pewnego dnia Li nagle decyduje się na zmianę stylu życia. Dochodzi do spotkania z kimś trzecim, kto odmieni ich los na zawsze.

                        

 

Z ostatniej chwili (reż. Johnny To )

Bohaterem „Breaking News” jest detektyw Cheung, który w wyniku prowadzonego przez siebie dochodzenia trafia kryjówki przestępców, którzy kilka dni wcześniej napadli na bank. Ich akcja oraz nieudolność policji zostały sfilmowane przez dziennikarzy i pokazane w ogólnokrajowych mediach, co mocno nadwyrężyło zaufanie społeczeństwa do stróżów prawa. Chcąc odzyskać dobre imię policji inspektor Rebecca postanawia wykorzystać sukces Cheunga do własnych celów. Akcję zatrzymania przestępców chce przekształcić w wielkie show telewizyjne.

         

 

Postrzelony detektyw (reż.  Johnny To , Ka-Fai Wai )

Znakomity dramat kryminalny. Tytułowy "Mad Detective" to detektyw Bun, który stosuje bardzo niekonwencjonalne metody śledcze przy rozwiązywaniu najtrudniejszych zagadek kryminalnych. Metody, które prowadzą do szaleństwa...

           

 

Szczęście (reż. Jin-ho Hur)

Young-soo wiedzie hulaszczy żywot właściciela jednego z nocnych klubów w Seulu. Gdy dowiaduje się, że cierpi na marskość wątroby, decyduje się przekazać interes wspólnikom i udaje się na leczenie do kliniki. Wkrótce odzyskuje zdrowie i zakochuje się w Eun-hee, która cierpi na ciężką chorobę płuc. Para postanawia zamieszkać razem w starym domu niedaleko sanatorium.
Pewnego dnia Young-soo powraca do swojego dawnego trybu życia i zostawia chorą Eun-hee.

           

Data premiery: 9 maj 2008

 

Inwigilacja (reż. Nai-Hoi Yau)

CIB to najbardziej tajny dział policji w Hong Kongu. Agenci wyglądaja jak zwyczajni ludzie i potrafią znakomicie wtopić się w tłum.

          

 

Ktokolwiek wie (reż. Hirokazu Koreeda)

Fabuła Daremo Shiranai powstała na podstawie autentycznej historii, tzw. sprawy czworga porzuconych dzieci z Nishi-Sugamo z 1988 r., gdy pozostawiona przez matke czwórka dzieci (każde z innym ojcem, niezarejestrowane) zyła bez opieki przez 6 miesięcy.

          

Więcej informacji TUTAJ.

środa, 06 lutego 2008

Butelki zwrotne

reż. jan Sverak

 

Pan Józef Tkaloun, nauczyciel tuż przed emeryturą, na skutek nieprzyjemnego incydentu rezygnuje z pracy w szkole. Znajduje zatrudnienie w punkcie skupu butelek w pobliskim supermarkecie, co wprawia całą jego rodzinę w kosternację. Przy okazji tej degradacji społecznej, tym zabawniejsze wydają się perypetie miłosne zarówno samego zainteresowanego, jak i jego współpracownikow, żony udzielającej korepetycji z Niemieckiego oraz córki niedawno porzuconej przez męża.

'Butelki zwrotne' są jakby ostatnią częścią trylogii, rozpoczętej w 1991 roku. Nie występują te same osoby, jednak we wszystkich filmach główną rolę kreuje Zdenek Sverak. Pierwsza powstała 'Szkoła podstawową' (1991), a następna 'Kola' (1996) .

To inteligentne kino europejskie - obyczajowe, o starości, o dojrzałości, o życiu. Doskonała komedia, a ja niejednokrotnie podczas filmu płakałam ze śmiechu. Nie mogę się już doczekać kiedy znowu go obejrzę, a będzie to wkrótce.:)

 Naprawdę gorąco polecam!