| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Zakładki:
email
Dziecięce alter ego
Przeczytane książki:
Nagrody literackie
Strony o książkach
Wyzwanie to czytanie!
Zaprzyjaźnione blogi książkowe
Wydawnictwa
Zaglądam również tutaj
Polecam:)

Gazetaliteracka.pl


statystyka

Wyzwania czytelnicze

piątek, 25 lipca 2008

Pojawiło się kolejne fascynujące wyzwanie czytelnicze "Miejskie czytanie", czyli wspólna wakacyjna wędrówka moli książkowych po wybranych przez siebie miastach. Tym razem moje deklaracje książek, które planuję przeczytać będą skromniejsze, aniżeli w poprzednim wyzwaniu 6 kontynentów, z którego o zgrozo jeszcze się nie rozliczyłam. Zdecydowałam się jedynie na 4 miasta, optymistycznie zakładając, iż na tym nie poprzestanę.:)

 

MOJA LISTA LEKTUR:

PARYŻ

    

"Kolekcja" - Gioia Diliberto (Wciąga w szalone lata paryskiego międzywojnia, w świat wielkich kreatorów mody, zawrotnie drogich sukien, pięknych modelek i ekskluzywnych pokazów. Tworzy też wyjątkowy portret niezwykłej osobowości – wizjonerki, rewolucjonistki, diablicy o ludzkich pragnieniach: Coco Chanel.)

 

STAMBUŁ

"Stambuł" - Orhan Pamuk (Przesycony melancholią przewodnik po jednym z najpiękniejszych miast na świecie, a zarazem wspaniała autobiograficzna opowieść o pisarzu i jego rodzinie.)

 

KABUL

"Księgarz z Kabulu" - Anse Seierstad (Asne Seierstad, młoda norweska dziennikarka, trafiła do Kabulu jesienią 2001 roku, w ostatnich dniach panowania talibów. W zrujnowanym mieście poznała Sultana Khana, księgarza, wydawcę i niezwykłego człowieka, który od lat trwa przy swym zawodzie, mimo nieustannych szykan i represji ze strony kolejnych reżimów. Zaintrygował ją ten elegancki, wykształcony mężczyzna, pełen pasji i szczerego uwielbienia dla sztuki, potrafiący godzinami rozmawiać o kulturze swego narodu. Przyjęła zaproszenie Khana i przez trzy miesiące uczestniczyła w życiu jego rodziny. Tak powstała ta niezwykła, poruszająca opowieść o Afgańczykach, ich codziennym życiu i obyczajach, szokujących przybysza z Europy. Asne Seierstad poznaje drugie oblicze Sultana Khana - patriarchalnego tyrana, kierującego się w życiu rodzinnym prastarymi, plemiennymi zasadami i właśnie szykującego się do ślubu z kolejną kobietą. Obserwuje przygotowania do ceremonii i dramat pierwszej żony Sultana. Wysłuchuje zwierzeń członków licznej rodziny. Angażuje się głęboko w życie niewielkiej wspólnoty, w której skupiły się, jak w soczewce, dramaty dzisiejszego Afganistanu.)

 

WENECJA

"Miasto spadających aniołów" - John Berendt (Wenecja - miasto masek i zagadek, gdzie wąskie uliczki i przejścia tworzą gigantyczny labirynt, który dezorientuje i pogłębia wrażenie tajemnicy. To urzekające i nieuchwytne miejsce balansujące na krawędzi między nieśmiertelnością i zniszczeniem. Dla sugestywnej i pełnej niespodzianek opowieści Berendta punktem wyjścia jest pożar zabytkowej opery weneckiej La Fenice - zdarzenie, do którego doszło wieczorem 29 stycznia 1996 roku. Zgłębiając niczym detektyw naturę życia w tym niezwykłym mieście i dociekając przyczyn pożaru, odmalowuje frapujący portret jego mieszkańców i ukazuje ten niepowtarzalny zakątek świata w całej jego magicznej, tajemniczej i dekadenckiej krasie.)

wtorek, 11 marca 2008

6 kontynentów 6 książek 3 miesiące...

czyli fascynująca podróż w głąb świata bez ruszania się z fotela.:) To główne założenie kolejnego wyzwania czytelniczego, zorganizowanego przez Padmę. Książki z 6 kontynentów to wspólna podróż moli książkowych, która trwać będzie do 30 czerwca 2008r., w czasie której każdy uczestnik wybierze 6 książek z każdego kontynentu, przeczyta i zrecenzuje...

Dla mnie prawdziwym wyzwaniem już na starcie, nieoczekiwanie okazał się samodzielny wybór lektur do przeczytania:). Była to wręcz katorżnicza praca, polegająca na eliminacji i wyborze spośród wielu ciekawych pozycji, tej jednej jedynej...

Na początek nakreśliłam sobie pewne kryteria wyboru, dzięki którym grono potencjalnych lektur znacznie się zawęziło. Po pierwsze skupiłam się na rdzennych pisarzach. Pisarzach, których dotychczas nie miałam przyjemności czytać, bądź wspomnienie kontaktu umknęło gdzieś w dalekiej przeszłości.:) Dalej, skoncentrowałam się na powieściach, które pozwolą mi zasmakować odrobinę kultury danego regionu, jak również przyswoić nieco wiedzy historycznej, politycznej czy zgłębić tematykę przemian gospodarczych. I na koniec dałam szansę Noblistom.:) Za wyjątkiem Ameryki Pd., gdzie jedyna Nagroda Nobla w dziedzinie Literatury, która przychodzi mi na myśl powędrowała do Marqueza, ale jego już nieco poznałam.

W związku z tym, że często 1 książka nie spełniała wszystkich moich założeń, każdemu kontynentowi przydzieliłam 2 ksiązki (za wyjątkiem Ameryki Pd, która przyznaję sprawiła mi najwięcej trudności). Tak więc daję sobie minimalne pole wyboru książki z 2 założonych, ale oczywiście ambitnie będę się starała przeczytać wszystkie z poniższej listy:).

 

MOJA LISTA LEKTUR:

AFRYKA

Opowieści Starego Kairu - Nagdżib Mahfuz (losy jednej rodziny zamożnego kairskiego kupca Mahfuz, a w tle panorama miasta i losy Egiptu wchodzącego w wiek dwudziesty). NOBEL 1988.

Ostatni lot flaminga - Mia Couto (o archaicznych wierzeniach Afrykańczyków, o poszukiwaniu tożsamości przez naród, który zrzucił jarzmo kolonializmu i przeszedł przez gehennę wojny domowej, opisuje także niezwykłe zderzenie kultury zachodnioeuropejskiej z afrykańską.)

 

AMERYKA POŁUDNIOWA

Kamczatka - Marcelo Figueras (historia rodziny, która w 1976 roku w czasie argentyńskiej wojny domowej postanawia ukryć się na obrzeżach Buenos Aires, by przeczekać historyczną burzę.)

O bohaterach i grobach - Ernesto Sabato (Burzliwa historia Argentyny przeplata się tu z historią miłości, nienawiści i obłędu. Na tle epoki Peróna rozgrywa się miłosny dramat młodziutkiego Marcina, zakochanego w tajemniczej Aleksandrze. Ich relacje podsycane szaleństwem jej ojca Fernanda tworzą świat duszny od emocji, żądz i udręki. Historia znana od niepamiętnych czasów, a jednak w tej powieści na rzeczywistość patrzy się z zupełnie innej perspektywy) 

 

AMERYKA PÓŁNOCNA

Córka grabarza - Joyce Carol Oates (Schwartzowie, uciekinierzy z nazistowskich Niemiec, osiadają w małym miasteczku w USA. Ojciec, były nauczyciel, jest upokorzony posadą grabarza - jedyną, jaką oferuje mu nowa ojczyzna. Prześladowana przez mieszkańców rodzina emigrantów przeżywa tragedię, w wyniku której Rebecca, córka grabarza, podejmuje zdumiewającą pielgrzymkę do serca Ameryki.)

Grona gniewu - John Steinbeck (historia amerykańskiej rodziny zmuszonej do opuszczenia Oklahomy z powodu fatalnej sytuacji ekonomicznej. Akcja powieści toczy się w USA w czasach wielkiego kryzysu gospodarczego i opisuje problemy mieszkańców południowych stanów kraju, masowo migrujących do Kalifornii. Powieść ma wydźwięk mocno społeczny i brutalnie ukazuje wyzysk i upokorzenie północnoamerykańskich farmerów w latach 20. i 30. XX wieku.) NOBEL 1962.

 

AUSTRALIAI OCEANIA

Przepaska z liści - Patrick White (ok.1830 roku statek powracający z Toskanii zatonął u bezludnych wybrzeży Australii. Rozbitkowie dobili do brzegu, tam zostali wymordowani przez tubylców, ocalała jedynie Mrs Roxburdh. Jako niewolnica pewnego plemienia, przez długie miesiące będzie wiodła trudny i niepewny żywot). NOBEL 1973.

Spowiednik - Thomas Keneally (Sydney, rok 1942. Kobiety oczekują mężczyzn wysłanych na front, mężczyźni z zazdrością patrzą na eleganckich i śmiałych amerykańskich żołnierzy, wszyscy obawiają się japońskiej inwazji. Styka się z nimi w konfesjonale młody, niewinny ksiądz Frank Darragh - pilny wikariusz i miłosierny spowiedik.)

 

AZJA

Tysiąc żurawi. Śpiące piękności - Yasunari Kawabata (To zbiór 2 opowiadań. Akcja "Śpiących piękności", osadzona jest w niezwykłym domu schadzek, w którym starcy przyjmowani są przez głęboko uśpione dziewczyny. Ten oryginalny pomysł twórczy wprowadza czytelnika w świat samotności ludzi starych w sposób prawdziwie mistrzowski. Powieść Tysiące żurawi została wyróżniona nagrodą japońskiej Akademii Sztuki. Książka zawiera liczne opisy japońskiej obyczajowości i tradycji. NOBEL 1968.

Dzikie łabędzie: trzy córy chin. - Jung Chang (autobiograficzna saga, której bohaterkami są przedstawicielki trzech pokoleń rodziny Chang. Tłem akcji są przemiany zachodzące w Chinach w ciągu ostatnich osiemdziesięciu lat: od schyłku cesarstwa chińskiego,poprzez okres japońskiej okupacji, rządy Mao i rewolucję kulturalną, do masakry na placu Wschodzącego Słońca.)

 

EUROPA

Jadąc do Babadag - Andrzej Stasiuk (o podróży przez zapomnianą Europę. Polska, Słowacja, Węgry, Rumunia, Słowenia, Albania, Mołdawia - przez te kraje wiedzie trasa. Samochodem, autostopem, pociągiem. Ale jednocześnie jest to podróż w głąb świadomości mieszkańca tej części Europy, która zawsze była uważana za gorszą, zapóźnioną, prymitywną i zacofaną.)

Piąte dziecko - Doris Lessing (utrzymana w stylistyce grozy historia rodziny, której sielankowe szczęście zostaje zburzone przez przyjście na świat odmieńca Bena). NOBEL 2007